Zebrania z rodzicami klas 4-8
Zapisy do klasy pierwszej 2025/2026
Zapisy do samorządowych szkół prowadzone są w dniach 3 – 31 marca 2025 r.
Elektroniczny serwis rekrutacyjny dla rodziców funkcjonuje od godz. 8.00 - 3 marca 2025 r., natomiast wnioski można składać w szkołach w godzinach pracy sekretariatu.
-
Rekrutacja na rok szkolnych 2025/2026 prowadzona jest z wykorzystaniem systemu informatycznego – elektronicznego serwisu rekrutacyjnego dla rodziców Elemento (https://krakow.elemento.pl).
-
Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmowane są z urzędu po wcześniejszym zapisie.
-
Dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły rekrutowane są na podstawie kryteriów określonych uchwałą nr LXVI/1651/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów naboru do samorządowych szkół podstawowych dla kandydatów, którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której zamieszkują oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzania tych kryteriów.
-
Rodzice składając podanie, mają prawo wskazać dowolną liczbę szkół podstawowych, w preferowanej przez siebie kolejności - z tym, że szkoła rejonowa (w obwodzie której mieszka dziecko) powinna zostać wskazana przynajmniej na ostatniej pozycji.
-
Zgłoszenie/Wniosek o przyjęcie można złożyć w formie elektronicznej wykorzystując do podpisu profil zaufany - wymagany podpis obojga rodziców.
Innym sposobem zapisania dziecka do szkoły podstawowej jest odręczne wypełnienie Zgłoszenia/Wniosku o przyjęcie, podpisanie - wymagany podpis obojga rodziców i dostarczenie do sekretariatu szkoły podstawowej pierwszego wyboru.
-
Spotkanie informacyjne
Moja rodzina, Dzień Babci i Dziadzia
W ubiegłym tygodniu, podczas zajęć na świetlicy szkolnej, omawialiśmy tematy związane z rodziną. Uczniowie wypowiadali się jak wspólnie spędzają czas z rodziną, opowiadali o swoim rodzeństwie, rodzicach, dziadkach. Dowiedzieli się co to jest drzewo genealogiczne oraz wykonali portrety swoich babć i dziadków. W związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadzia uczniowie wykonali śliczne laurki, którymi obdarują swoich dziadków. Rozmawialiśmy również na temat zasad bezpiecznego zachowania i zabaw podczas ferii.
Wszystkim uczniom życzymy udanych ferii!
1
Konkurs-Wygraj nagrody dla świetlicy szkolnej
Szanowni Państwo,
nasza szkoła bierze udział w konkursie "Wygraj nagrody dla świetlicy szkolnej".
Zachęcamy do głosowania wszystkie osoby, które chcą wesprzeć nasz szkołę.
Aby wziąć udział w konkursie należy:
- Wejść na stronę konkursu: https://mybestpharm.com/konkurs-swietlice/glosuj?swietlica_id=722736
- Wypełnić dane
- Kliknąć „Zagłosuj”
- Potwierdzić głos w otrzymanym mailu.
Głosowanie trwa tylko do 13.02.2025, więc nie zwlekajcie!
Codzinne głosowanie zwiększa szansę wygranej!
Dziękujemy za każdy oddany głos!
Nasi Uczniowie na zajęciach Squasha w Atras Squash Club
Z radością informujemy, że nasi uczniowie wzięli udział w wyjątkowych warsztatach squasha, które odbyły się w klubie sportowym Atras Squash Club ul. Zawiła 61. Była to wspaniała okazja do spróbowania swoich sił w tej dynamicznej dyscyplinie sportowej, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.
Warsztaty squasha miały na celu nie tylko zapoznanie uczniów z zasadami tej gry, ale także rozwijanie ich umiejętności fizycznych, takich jak szybkość, zwinność oraz koordynacja ruchowa. Każdy uczestnik miał również okazję na własnej skórze przekonać się, jak ważna jest koncentracja i szybkie podejmowanie decyzji na korcie.
Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia do zasad gry, które przedstawił doświadczony instruktor Pan Przemysław Atras. Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo trzymać rakietę, jak ustawiać się na korcie i jak skutecznie uderzać piłkę. Następnie przeszli do praktyki, gdzie pod okiem trenera ćwiczyli podstawowe techniki uderzeń, a także grali w krótkie mecze, ucząc się jednocześnie pracy zespołowej i rywalizacji.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w warsztatach. Z entuzjazmem opowiadali o swoich doświadczeniach, o nauce nowych umiejętności i o tym, jak dobrze bawili się podczas gry. Warsztaty squasha okazały się świetną okazją, by spróbować czegoś zupełnie nowego.
Dziękujemy Panu Przemysławowi Atrasowi za udostępnienie kortów naszym uczniom.
Spotkanie z autorem książki
7 stycznia klasy 1-3 wzięły udział w spotkaniu z autorem książki „Cukierku Ty łobuzie” Waldemarem Cichoniem. Autor opowiedział dzieciom o powstaniu serii książek o Cukierku oraz zachęcił dzieci do czytania książek. Spotkaniu towarzyszył dobry humor. Na koniec dzieci otrzymały książki z autografem autora.
Spotkanie zorganizowała i skoordynowała p. Patrycja Dalecka.
Sukces naszych uczennic!
Z wielką radością i dumą z osiąganych przez naszych uczniów sukcesów informujemy, że nasze dwie uczennice uzyskały najwyższe lokaty w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego DEUTSCHFREUND.
Kalina Śmieja z klasy 5 C zajęła 1 miejsce w województwie małopolskim i 3 miejsce w kraju, a Wiktoria Strok z klasy 6 C zajęła 2 miejsce w województwie, a 7 w kraju.
Sukces naszej uczennicy
Nina Gacoń z kl.1b zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym pt."Mój podwodny świat" organizowanym przez Centrum Kultury Fort Borek.
Serdecznie gratulujemy!
Konkurs "Bożonarodzeniowa Kartka"
Uczniowie klas 1-3 wzięli udzial w. konkursie pt. "Bożonarodzeniowa Kartka".
Poniżej prezentujemy prace uczniów.
Wszystkim gratulujemy!
Kartki zostaly przekazane do Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera.
Sukces naszych uczniów w konkursie pozaszkolnym "Podwodny Świat"
Chętni uczniowie z naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt. "Podwodny Świat", którego organizatorem jest Centrum Kultury Podgórza/ Fort Borek.
Uczniowie wykonali piękne i bardzo pomysłowe prace malarskie lub rysunkowe.
Do konkursu łącznie zostało zgłoszonych aż 230 prac uczniów z krakowskich szkół, a w gronie nagrodzonych znalazły się także uczennice z naszej szkoły !
Zuzanna Pilch- III miejsce (w kategorii klas 7-8)
Mariia Izotova- wyróżnie (w kategorii klas 4-6)
Alisiia Sydorenko- wyróżnienie (w kategorii klas 7-8)
Magdalena Rapa- prezentacja pracy w wystawie pokonkursowej
Uroczystość otwarcia wystawy pokonkursowej, wręczenia pamiątkowych dyplomów oraz nagród odbędzie się 20.12.2024 r. (piątek) o godzinie 17.00 w Forcie Borek - Kraków ul. Forteczna 146.
Serdecznie gratulujemy!
Różowa skrzyneczka
Projekt "Różowa Skrzyneczka to incjatywa, której celem jest wsparcie dziewczyn/kobiet w trudnych sytuacjach życiowych poprzez zapewnienie im dostępu do produktów higienicznych oraz innych niezbędnych akcesoriów. Skrzyneczki są umieszczone w damskich toaletach. Zawierają one produkty, które pomagają w codziennej higienie i samopoczuciu takie jak podpaski, tampony, chusteczki higieniczne, a także kosmetyki i środki czystości.
Główne cele projektu:
- Dostęp do higieny dla dziewczyn i kobiet w potrzebie
- Edukacja i świadomość
- Wsparcie psychiczne
"Różowa Skrzyneczka" zyskuje coraz większą popularność w Polsce i innych krajach, stanowiąc symbol solidarności i troski o dobrostan kobiet i dziewczyn. Dzięki niej dziewczyny/kobiety mają możliwość skorzystania z niezbędnych produktów, nie czując się oceniane czy zawstydzony.
Nasza szkoła również bierze udział w tym projekcie, razem z drogerią DM.
Bardzo dziękujemy za dostarczenie produktów do naszej "Różowej Skrzyneczki"
Chwalimy się sukcesem naszej uczennicy!
Róża Butrymowicz z klasy 5b wytańczyła wraz ze swoim zespołem 2 miejsce w Mistrzostwach Świata organizowanych przez International Dance Organization w kategorii Jazz Dance.
Gratulujemy!
Sukces naszej uczennicy
Hanna Migalska uczennica klasy 3a, zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym Gigathon.
Serdecznie gratulujemy!
Łukasz Kondratowicz z 7d finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Gigathon
Łukasz powtórzył ubiegłoroczny sukces i zakwalifikował się do II edycji finału Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Gigathon. Żeby dostać się do finału, młodzi programiści musieli przejść przez 3 etapy online, które łącznie trwały aż 7 miesięcy!
Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 11 uczniów w kategorii wiekowej 10-12 lat. Łukasz znalazł się w gronie 100 finalistów (4 kategorie wiekowe po 25 finalistów z każdej) z całej Polski spośród ponad 20 tys. uczestników. W finale Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Gigathon Łukasz rywalizował w swojej kategorii wiekowej wykonując zadanie projektowe w języku Scratch i osiągnął ogromny sukces – został FINALISTĄ. To niesamowite osiągnięcie, biorąc pod uwagę wysoki poziom tego prestiżowego konkursu. Finał odbył się na Wydziale Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej 23 listopada 2024r.
Jesteśmy niezwykle dumni z osiągnięcia Łukasza.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wyniki konkursu
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu geograficznego dla klas szóstych pt. "Solar System", który polegał na stworzeniu modelu Układu Słonecznego:
I miejsce: Zofia i Ida z kl. 6D
II miejsce: Wojciech oraz Aleksander z kl. 6B
III miejsce: Małgorzata i Hanna z kl. 6D
Wyróżnienia otrzymali:
Mateusz, Jakub, Yahor i Stsiapan z kl. 6B,
Lena, Kyrylo, Maja, Aleksandra, Jagoda, Magdalena, Michalina i Katarzyna z kl. 6D
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali się niezwykłą pomysłowością, zaangażowaniem i starannością. Zachęcamy do obejrzenia galerii prac.
3
Obchody Święta Niepodległości
Święto Niepodległości jest bardzo dobrą okazją do tego, by społeczność szkolna mogła się spotkać i wspólnie uczcić tę ważną dla Polaków rocznicę.
8 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel, święto wolnej Polski. Uczniowie klas ósmych pod batutą p. Mateusza Chmiela przygotowali piękny koncert dla Niepodległej. Było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11:11 w ramach kolejnej już edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”, pieśni legionowe, ale też występ szkolnej grupy baletowej, która przygotowała się pod czujnym okiem p. Katarzyny Stypuły.
Na uroczystości pojawili się komendanci Szczepu „Z Dębowego Lasu”, do którego należą uczniowie naszej szkoły. https://www.facebook.com/zdebowegolasu
Ósmoklasiści przygotowali również krótkie zabawy dla swoich kolegów i koleżanek, bo przecież Święto Niepodległości to najradośniejszy dzień dla naszego narodu, dzień, w którym powinniśmy wspólnie się bawić i cieszyć z tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.
Pięknie ujęła to Pani Dyrektor Elżbieta Panufnik-Buczek, która do społeczności szkolnej skierowała te słowa:
„Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo!
Dziś świętujemy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – Dzień Niepodległości. To dzień, w którym wspominamy tych, którzy poświęcili wiele, aby Polska mogła być wolna. Dzięki ich wysiłkom i niezłomnej woli, dziś możemy uczyć się, pracować i marzyć w suwerennym kraju.
Chciałabym, abyście pamiętali, że wolność, którą odzyskaliśmy ponad sto lat temu, jest naszym wspólnym dobrem, ale i odpowiedzialnością. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma wpływ na to, jak wygląda nasza ojczyzna. Każdy drobny gest, każde dobre słowo, każdy moment, w którym pomagamy innym, przyczynia się do budowania wspólnoty, która wciąż się rozwija i umacnia.
Życzę Wam, abyście z dumą patrzyli w przyszłość, czerpiąc
z siły, jaką daje nam historia. Pamiętajcie, że każde pokolenie ma swoją rolę w tej wielkiej opowieści, którą wspólnie tworzymy. Dziękuję Wam za obecność i wspólne świętowanie!”8
Krokusy dla SP53
Klasy 1a i 1c podjęły wyzwanie upiększenia trawnika przy budynku szkoły od strony ulicy Kobierzyńskiej. Pierwszaki wraz ze swoimi wychowawcami i asystentami klasy posadziły we wtorek 29 października 2024 roku cebulki krokusów. Każda klasa posadziła po 53 cebulki. Inicjatorkami akcji „53 krokusy dla SP53" były panie Svietlana Andriushchenko i Aleksandra Kowalska-Congiu, Jadwiga Konopka asystentki klas 1a,1c i 2b. Cebulki kwiatów zostały zakupione przez szkolną świetlicę. Do krokusowej akcji przyłączył się także pan konserwator Jacek Brud, który pomagał dzieciom w sadzeniu i sam także kupił i posadził nie tylko cebulki krokusów ale i tulipanów. To była dla Pierwszaków piękna lekcja przyrody, ekologii i współpracy. Efekt akcji zobaczymy dopiero wiosną.
Już nie możemy się doczekać!
Konkurs geograficzny "Wyspa Skarbów".
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu geograficznego "Wyspa Skarbów". W jego wyniku powstały wspaniałe mapy!
I miejsce - Hanna z kl. 5a
II miejsce - Antoni z kl. 5d
III miejsce - Michał z kl. 5e
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Remont gabinetu psychologiczno-pedagogicznego
Nowe - stare miejsce, w którym każdy zostanie wysłuchany
Zyskują zaufanie, tonują emocje, pomagają dzieciom i ich rodzicom, dbają o relacje – szkolni specjaliści – pedagodzy i psychologowie. Są ważną częścią współczesnej szkoły, dlatego potrzebują miejsca, w którym ich kompetencje w pełni będą mogły służyć uczniom. Wzburzenie, łzy wyciśnięte przez sytuacje konfliktowe powstałe w grupie rówieśniczej, ale też opowieści o radościach, sukcesach uczniów wreszcie mają nie tylko uważnych słuchaczy, ale także miejsce, które sprzyja rozmowom.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Piotra Rusockiego i Dariusza Badurskiego oraz wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy VIII w Szkole Podstawowej nr 53 im. Jana Henryka Dąbrowskiego przy ulicy Skośnej udało się wyremontować gabinet psychologów oraz pedagogów. Teraz jest jasny i przytulny, nowe meble z powodzeniem zastępują stare, ciężkie szafy, a panujący tu od zawsze porządek pomaga wyciszyć emocje oraz skoncentrować się na proponowanych aktywnościach służących zrozumieniu własnych emocji.